Achitarea amenzii fara procesul verbal

18 mai 2019 99

Buna ziua! Fiind implicata intr-un accident, mi s-a intocmit proces-verbal privind contraventia, doar că în lipsa mea (eu fiind plecată din țară la momentul respectiv). Eu sunt de acord cu aplicarea amenzii si sunt gata s-o achit, doar ca nu am procesul-verbal la mână. Cand l-am intrebat pe ofițerul care a intocmit porcesul-verbal, a zis ca pot achita amenda doar in baza codului personal. Am incercat si nu e posibil. Cum pot achita amenda fara a avea procesul verbal? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Dacă ați discutat cu agentul, solicitații sa va expedieze o copie prin Viber sau altă formă electronică.

18 mai 2019