Achitarea concediul anual nefolosit la concediere voluntara

10 mai 2017 484

Bună ziua! Am scris cerere de eliberare din funcție, ultima zi de muncă fiind pe 31 mai. Restanțele din concediul de odihnă anual sunt de 40 de zile. Va fi compensat in bani concediul nefolosit? Și spuneți, vă rog, am dreptul ca drepturile salariale sa fie achitate imediat dupa incetarea contractului de munca? Va mulțumesc pentru timpul acordat, să aveți o zi cu spor.

Jurist comments 1

Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua, Vadim. Angajatorul va achita salariatului , în ziua eliberării din serviciu, toate sumele ce i se cuvin de la unitate (salariul, compensaţia pentru concediile nefolosite etc.).

10 mai 2017