Achitarea concediului anual nefolosit

7 aprilie 2020 88

Am activat in companie 5 ani, dar la inceputul lunii martie am scris cere de eliberare. Am dreptul la achitarea concediului anual nefolosit?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua,

Art. 119 alin. (1) din Codul Muncii al Republicii Moldova dispune expres că în cazul încetării contractului individual de muncă, salariatul are dreptul la compensarea tuturor concediilor de odihnă anuale nefolosite.

Cu alte cuvinte, AVEȚI dreptul la achitarea concediului anual nefolosit.

Succese!

7 aprilie 2020