Achitarea concediului medical

24 mai 2020 54

Buna ziua. Am trei luni de cand lucrez într-un supermarket in calitate de casier. In a 3 saptamana de lucru am aflat ca sunt insarcinata si din cauza unor complicatii am iesit in concediu medical, avand mai putin de o luna lucrata. Spuneți-mi, va rog, o sa mi se achite sau nu concediul medical?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

D-na Valeria conform Articolul 123. Concediul medical
(1) Concediul medical plătit se acordă tuturor salariaţilor şi ucenicilor în baza certificatului medical eliberat potrivit legislaţiei în vigoare.
... mai detaliat (2) Modul de stabilire, calculare şi achitare a indemnizaţiilor din bugetul asigurărilor sociale de stat în legătură cu concediul medical este prevăzut de legislaţia în vigoare.eria. DVS trebue să vă plătească concediul medical, scuccese.

25 mai 2020