Achitarea concediului medical

29 noiembrie 2020 44

Bună ziua. Angajatorul refuză să îmi achite concediul medical pe motiv că hotelul nu lucrează. Dar el are oricum venit deoarece a dat în chirie 2 etaje ale hotelului. Lucrez oficial de 7 ani la acest hotel și acum e prima dată când m-am îmbolnăvit. La fel refuză achitarea concediului anual pe care nu l-am luat 2 ani. Cum pot soluționa această situație? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
In primul rind, faptul daca hotelul activeaza sau nu, nu este relevant.
Important este daca (1) aveti incheiat un contract de munca, si (2) daca s-a emis ordinul angajatorului privind acordarea concediului medical.
Daca sunt intrunite aceste conditii, aveti dreptul sa vi se calculeze si achite indemnizatia... mai detaliat de concediu medical, conform legii. Atrageti atentia ca aceasta indemnizatie se achita partial de angajator, partial de la CNAS, si se achita de regula o data cu salariul pe luna respectiva cind ati fost in concediu de boala, deci nu anticipat, si nu nemijlocit in ziua cind iesiti in concediu.

Referitor la concediul anual nefolosit, Codul Muncii prevede:

Nu se admite înlocuirea concediului de odihnă anual nefolosit printr-o compensaţie în bani, cu excepţia cazurilor de încetare a contractului individual de muncă al salariatului care nu şi-a folosit concediul.

Cu alte cuvinte, daca continuati sa lucrati acolo, ca sa primiti indemnizatia trebuie sa plecati in concediu anual.

2 decembrie 2020