Achitarea creditului dupa judecata

11 iunie 2020 183

Buna! Am luat un imprumut de la o companie de creditare nebancara. Din cauza ca nu am achitat la timp, au crescut penalitati mari, suma pe care nu aveam sa o achit. M-au dat in judecata, pe 24 aprilie a avut loc judecata (nu am fost anuntata si nici chemata), iar pe 9 iunie am primit hotararea instantei de judecata. Sunt de acord cu decizia luata, dar nu dispun de suma aceasta de bani. Poate cunoasteti in cat timp dupa ce primesc aceasta hotarare trebuie sa achit? Sau cu cine trebuie sa iau legatura ca sa-mi dea toate detaliile? In scrisoare nu este mentionat. Daca judecata a avut loc pe 24 aprilie, de ce am primit hotararea tocmai pe 9 iunie? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

AR fi bine sa executați benevol imediat altfel se vor adresa la executor și veți achita cheltuielile, taxele și apezele procedurii.
În cazul în care nu puteți executa imediat și integral achitați atunci când dispuneți de bani, dar veți achita și dobânda de întârziere.

12 iunie 2020