Achitarea datoriei din Danemarca

19 iunie 2019 97

Am depasit termenul de sedere in Europa si plecam acasa cu avionul prin Danemarca mi-au pus deport in Danemarca si o amenda de 200 euro. Ce va fi daca nu voi achita amenda?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
În RM nu ar trebui sa aveți probleme, totuși la deplasarea în UE această datorie ar putea sa va urmăreasca, alte consecințe țin expres de legea țării în cauză.

20 iunie 2019

Multumesc de raspuns)da daca imi voi face Pasaport Rominesc voi avea probleme la plecare?

20 iunie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Nu cred
Daca amenda e pentru cetățenii RM, obținerea cetățeniei RO va va identifica ca altă persoană cu un IDNP diferit, astfel nu veți fi identificat.

20 iunie 2019