Achitarea datoriilor

19 decembrie 2018 60

Am avut intarziere de doua luni la achitarea unui credit nebancar si dupa doua luni am achitat jumatate din tot creditul. Dupa aceasta mi se cere sa achit toata suma. Am dreptul sa achit doar taxa lunara pana la sfarsitul contractului?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Totul depinde de contractul de credit care urmeaza a fi studiat.
La caz creditorul poate solicita executarea integrală a obligației inainte de termen.

19 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

La caz poate face uz de
Articolul 576. Dreptul creditorului de a cere executarea
obligaţiei înainte de termen
... mai detaliat Chiar dacă, în favoarea debitorului, este stabilit un anumit termen de executare, creditorul poate pretinde executarea imediată a obligaţiei în cazul în care debitorul se află în incapacitate de plată sau a redus garanţiile convenite anterior, sau în genere nu le-a putut prezenta, precum şi în alte cazuri prevăzute de lege.

19 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Cel mai bine adresațivă să la creditor cu cerere de reeșalonare sau cu oricare alta ofertă pentru a va oferi posibilitatea de a achita conform obligațiilor lunare prestabilite.

19 decembrie 2018