Achitarea fondului de rezerva ACC

14 iulie 2018 329

Buna ziua. Aș dori să știu dacă achitarea fondului de rezerva ACC este obligatorie sau nu.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Svetlana,

Aici găsiți link-ul la Legea condominiului în fondul locativ.
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311744

Atrageți atenția la art. 20 alin. (1) litera c) și la art. 26 alin. (5) litera k) ale Legii condominiului în fondul locativ Nr. 913 din 30.03.2000.

Articolul 20. Drepturile asociaţiei de coproprietari
(1) În cazul... mai detaliat în care asociaţia de coproprietari, prin activitatea sa, nu încalcă drepturile şi interesele proprietarilor apărate de lege, ea are dreptul:
a) să încheie contracte de gestionare şi/sau deservire a proprietăţii comune, ce aparţine asociaţiei de coproprietari, cu orice persoană fizică sau juridică, indiferent de forma de proprietate, în conformitate cu legislaţia;
b) să organizeze deservirea de sine stătătoare a bunurilor imobiliare în condominiu;
c) să întocmească devizul anual de venituri şi cheltuieli, inclusiv cheltuieli pentru exploatarea, reparaţia şi reconstrucţia proprietăţii comune, defalcări speciale în fondul de rezervă pentru lichidarea consecinţelor calamităţilor naturale posibile, precum şi cheltuieli pentru alte scopuri, prevăzute de prezenta lege şi de statutul asociaţiei;
d) să stabilească pentru fiecare proprietar cuantumul plăţilor obligatorii conform cotei de participare;
e) să execute lucrări şi să presteze servicii membrilor asociaţiei;
f) să beneficieze de credite bancare în modul şi condiţiile prevăzute de legislaţie;
g) să aibă în proprietate încăperi în condominiu;
h) să plătească cu mijloacele de pe conturile sale serviciile prestate şi lucrările executate în baza contractelor încheiate;
i) să vîndă, să schimbe, să dea în arendă organizaţiilor comerciale şi necomerciale şi cetăţenilor utilajul, inventarul şi alte valori materiale, precum şi să le treacă la pierderi de la balanţa asociaţiei, dacă acestea sînt uzate fizic sau învechite moral, în modul stabilit de legislaţie;
j) în conformitate cu normele şi regulile de construcţie, să execute suprazidirea, reconstrucţia cu/sau fără demolarea obiectelor din proprietatea comună sau încăperilor din condominiu;
k) să primească în folosinţă pe termen nelimitat sau să dobîndească în proprietate terenuri pentru construcţia caselor de locuit, acareturilor şi altor construcţii şi pentru exploatarea lor ulterioară;
l) să efectueze alte acţiuni şi să încheie tranzacţii ce corespund scopurilor asociaţiei, în conformitate cu legislaţia;
m) în cazul neexecutării de către proprietari/chiriaşi a obligaţiilor lor privind participarea la cheltuielile comune, să sesizeze instanţa de judecată în vederea stingerii plăţilor obligatorii;
n) în modul stabilit de legislaţie, să ceară de la proprietari/chiriaşi repararea integrală a pagubelor pricinuite asociaţiei în urma neachitării plăţilor obligatorii pentru serviciile comunale, întreţinerea şi reparaţia proprietăţii comune din condominiu şi neparticipării la alte cheltuieli comune;
o) în cazul în care efectuează de sine stătător deservirea sistemelor, din interiorul clădirii, de alimentare cu apă rece şi apă caldă, de canalizare, încălzire şi de alimentare cu energie electrică, să ceară de la întreprinderile prestatoare de servicii compensarea cheltuielilor pentru deservirea tehnică a acestor sisteme.

Articolul 26. Adunarea generală a membrilor (reprezentanţilor) asociaţiei de coproprietari
(1) Adunarea generală a membrilor (reprezentanţilor) asociaţiei de coproprietari este organul superior de conducere al asociaţiei şi se convoacă în modul stabilit de statutul ei.
(2) Adunarea generală anuală a membrilor (reprezentanţilor) asociaţiei de coproprietari se convoacă cel tîrziu la 60 de zile după încheierea exerciţiului financiar. Adunarea generală extraordinară poate fi convocată din iniţiativa consiliului de administraţie, a membrilor (reprezentanţilor) asociaţiei care deţin cel puţin 30% de voturi din numărul total de voturi, precum şi la cererea comisiei de cenzori (cenzorului) şi a autorităţii administraţiei publice locale.
(3) Numărul de voturi al fiecărui proprietar corespunde numărului de locuinţe (încăperi) ce îi aparţin.
(4) Fiecare proprietar de încăperi cu altă destinaţie decît aceea de locuinţă deţine un singur vot. Un vot deţin şi proprietarii locuinţei comunale.
(5) De competenţa adunării generale a membrilor (reprezentanţilor) asociaţiei de coproprietari ţin:
a) aprobarea statutului asociaţiei de coproprietari, operarea în statut a modificărilor şi completărilor ce nu contravin statutului-tip şi legislaţiei;
b) adoptarea deciziilor privind înstrăinarea, darea în arendă, gajarea sau transmiterea altor drepturi asupra bunurilor asociaţiei către coproprietari sau terţi;
c) acordarea servituţilor sau altor drepturi de folosinţă asupra proprietăţii comune din condominiu;
d) adoptarea deciziilor privind procurarea de materiale şi utilaj necesar, privind construcţia, reconstrucţia, inclusiv lărgirea (înălţarea), construirea acareturilor şi altor construcţii, reparaţia bunurilor imobiliare din condominiu;
e) adoptarea deciziilor privind solicitarea împrumuturilor, inclusiv credite bancare;
f) aprobarea devizului anual de venituri şi cheltuieli, precum şi a fondului de mijloace circulante, şi modificarea acestora, aprobarea dării de seamă privind executarea devizului, vizată de comisia de cenzori (auditor);
g) introducerea restricţiilor de utilizare a proprietăţii comune, conform legislaţiei;
h) adoptarea deciziei privind solicitarea serviciilor unei firme de audit pentru efectuarea reviziei activităţii financiare a asociaţiei de coproprietari;
i) alegerea consiliului de administraţie şi a comisiei de cenzori (cenzorul);
j) aprobarea, pentru fiecare proprietar, a cuantumului plăţilor obligatorii în conformitate cu cota-parte a acestuia;
k) constituirea fondurilor speciale ale asociaţiei, inclusiv a fondului de rezervă, a fondului pentru restabilirea şi reparaţia proprietăţii condominiului;
l) examinarea petiţiilor privind activitatea consiliului de administraţie, preşedintelui acestuia şi comisiei de cenzori (cenzorului) a asociaţiei de coproprietari;
m) aprobarea, la cererea consiliului de administraţie sau a preşedintelui acestuia, a regulamentului de ordine interioară a asociaţiei, a regulamentului cu privire la salarizarea personalului asociaţiei şi modificarea acestora;
n) determinarea cuantumului remunerării membrilor consiliului de administraţie;
o) adoptarea deciziei privind reorganizarea sau lichidarea asociaţiei;
p) soluţionarea altor chestiuni ce ţin de activitatea asociaţiei.
(6) Adunarea generală este în drept, de asemenea, să soluţioneze chestiuni ce ţin de competenţa consiliului de administraţie.

14 iulie 2018