Achitarea impozitului pe venit

26 februarie 2024 3

Buna ziua. Vand, in capacitatea mea de persoana fizica, un apartament unei persoane juridice. Cumparatorul sustine ca are obligatia sa retina impozitul pe venit din diferenta de capital si sa-l achite (in numele meu) in ziua cand este incheiat contractul de vanzare-cumparare si imi va transfera suma ramasa (adica pretul convenit minus impozitul retinut). Este corect asa sau vanzatorul este obligat sa achite impozitul, indiferent cine este cumparatorul?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna dimineata Mihaela,
Persoanele juridice au obligatia legala de a retine impozitul pe venit la sursa de plata atunci cind intra in relatii contractuale cu persoane fizice. Deja dvs. daca veti cumpara in acelasi an calendaristic un alt imobil la acelasi pret sau mai scump, urmeaza sa cereti SFS sa... mai detaliat faca un recalcul si sa va intoarca ce a fost achitat in plus.

27 februarie 2024