Achitarea intarziata a ratelor la banca

11 octombrie 2023 3

Buna ziua. Am contractat un credit de la o banca si initial achitatam ratele cu regularitate. Mai tarziu, am plecat la munca in Germania si am avut niste probleme din cauza carora nu am putut achita ratele timp de 6 luni. Am rezolvat problemele pe care le aveam si in termen de 4 luni am achitat integral datoria, cu toate penalitatile aferente. Cu toate acestea, cei de la banca au dat dosarul in judecata si acesta intr-un final a ajuns la executorul judecatoresc. Poate fi aplicat sechestru pe contul meu de salariu din Germania, daca nu achit datoria indicata in notificarea trimisa de executorul judecatoresc? Pot fi dat in cautare internationala, chiar daca muncesc legal in Germania cu acte romanesti?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Marcel, salut
Nu, executorii judecătorești pot întreprinde măsuri de asigurare și de executare doar în Republica Moldova. Și, nu, nu poți fi dat în căutare internațională.
Dar! Îți recomand să mă contactezi la 069992921 pentru că din câte ai scris s-ar putea să găsim o încălcare a drepturilor tale fie de către... mai detaliat creditor (banca), fie de către executor.

13 octombrie 2023