Achitarea pensiei alimentare de catre tatal decazut din drepturile parintesti

7 mai 2022 168

Buna ziua. Daca tatal copilului este decazut din drepturile parintesti si numele copilului a fost schimbat in cel purtat de mama, tatal este obligat sa achite pensia alimentara pana la atingerea de catre copil a majoratului? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Mariana.

Unii juriști consideră că decăderea din drepturile părintești înseamnă și scutirea de obligațiile părintești. Dar principiul interesului suprem al copilului ne dictează că pensia alimentară totuși trebuie achitată de părinte. Cred că trebuie de concentrat anume pe principiul cel din urmă. Viitorul copilului este pe primul plan. Or,... mai detaliat decăderea din drepturi nu trebuie să însemne și decăderea din obligații dacă astfel se prejudiciază interesele legitime ale copilului.

7 mai 2022