Achitarea pensiei alimentare dupa majorat

7 mai 2022 98

Buna ziua. In Republica Moldova se achita pensie alimentara dupa atingerea majoratului, daca, de exemplu, copilul e student sau va deveni student? In care alte cazuri se considera ca dupa majorat copilul are nevoie de pensie alimentara?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Țurcan
  • Avocat-stagiar
  • Dreptul penal
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Ion.
Pensia alimentară nu se mai achită de la atingerea majoratului de 18 ani în toate cazurile. Aceasta e regula generală.
În caz de excepție, pentru copii majori care au dizabilități, mutilări sau sunt inapți de muncă etc. poate fi achitată pensia de întreținere conform art. 78-79 Codul familiei benevol... mai detaliat sau prin hotărârea instanței.

7 mai 2022