Achitarea pretului in rate si in valuta nationala

1 octombrie 2023 3

Buna ziua. In urma divortului si a partajului averii, este vanduta o cota-parte dintr-un imobil. Vanzatorul cere ca pretul sa fie platit integral si in valuta straina. Poate cumparatorul sa ceara prin instanta achitarea pretului in rate si in valuta nationala?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Dana, nu este rost să vă adresați în instanță cu această întrebare, fiindcă instanța nu poate obliga pe cineva să achite așa cum se dorește, DVS sunteți în drept să achitați în valuta de care o dețineți, vânzătorul e chestea lui, el poate să treacă banii câștigați în valuta... mai detaliat ceia, care o dorește, mai ales dacă este implicată vre-o bancă. Instanța nu examinează acet lucru în rate.

3 octombrie 2023