Achitarea ultimului salariu in caz de demisie

31 august 2018 222

Am fost eliberata de la serviciu, in urma cererii de demisie, fara a mai 14 zile. Intrebarea este: care este termenul in care trebuie sa mi se achite salariul pentru ultima luna de lucru?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
După expirarea termenelor demisiei adică sau din momentul eliberării salariatul are dreptul să înceteze lucrul, iar angajatorul este obligat să efectueze achitarea deplină a drepturilor salariale ce i se cuvin salariatului şi să-i elibereze carnetul de muncă şi alte documente legate de activitatea acestuia în unitate. Astfel ar fi... mai detaliat vorba de aceiași zi, dacă nu aveți careva obligații ne stinse.

31 august 2018