Achitarea unei amenzi pentru accident

14 iulie 2019 128

Buna ziua. Fratele a avut un accident rutier și deoarece nu este inclus în contractul de asigurare obligatorie, are de plătit o sumă foarte mare in 5 zile. El nu are de unde lua asa bani. Intrebarea mea este: se poate de plătit cumva in rate aceasta suma?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
E vorba de amendă sau prejudiciu cauzat, solicitant e compania de asigurări?
Din cite relatați, ar fi vorba de prejudiciu, in acest caz, daca sunteți deacord cu cuantumul sumei prejudiciului, cel mai bine de prezentat la compania in cauză și de solicitat încheierea unui acord de reeșalonare, sau intocmire a... mai detaliat unui grafic de plați pentru a nu acționat in instanța de judecată in vederea incasarii forțate.

14 iulie 2019