Achitari

3 noiembrie 2017 80

Buna seara! In cazul in care am datorii privind achitarea pensiei alimentare, este posibil ca sa facem o intelegere la notar cu sotia, ca sa achit direct, si nu prin executor?

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Intocmiti la notar un contract de intretinere a copilului minor , ulterior va adresa-ti la executor impreuna cu sotia pentru incetarea procedurii de executare !

4 noiembrie 2017

Acest contract si incetarea procedurii de executare se poate face chiar daca inca sunt datorii? Nu sunt angajat oficial, respectiv achit pensia 1/4 din salariu mediu pe economie, executorul mia calculat datoria din anii precedenti cu salariu mediu din an 2017, este corect asa?multumesc

4 noiembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Se poate si cu datorii in cazul daca gasiti un numitor comun cu sotia !
Daca a fost stabilit de instanta de judecata 1/4 din salariu mediu pe economie executorul urma sa calculeze datoria corespunzator anului !

6 noiembrie 2017

Daca are loc incetare procedurii de executare ,onorariul executorului se achita sau nu?

6 noiembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Da se achita oricum !

6 noiembrie 2017