Achiziționare imobil

23 aprilie 2019 51

Buna ziua. Doresc să cumpăr o casă și aș vrea să știu de care acte este nevoie? Și care este procedura, din ambele părți?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Vasile

În calitate de Cumpărator solicitați de la Vânzător sa va prezinte extrasul și certificatul din Registrul bunurilor imobile, actul în temeiul căruia a dobândit dreptul de proprietate.
Verificați ca bunul sa nu fie grevat sau sa se afle sub sechestru.
Adresați-vă la un notar cu toate actele în original, iar notarul... mai detaliat va autentifica contractul de vânzare-cumpărare după care îl înregistrați la Agenția Servicii Publice.
Costurile pentru autentificarea acestui contract vi le comunica notarul și depind de valoare tranzacției.

24 aprilie 2019