Acord cu acuzatul

19 martie 2018 23

Sunt parte vatamata intr-un proces penal, am facut o intelegere cu mama acuzatului, am indicat o suma de bani pe care ea este de acord sa mi-o ofere, dar nu poate toata odata, este de acord sa-mi achite lunar o taxa pina la suma integrala. Eu doresc o garantie, adica un act legal intocmit in cazul in care cu timpul ea nu achita convenita sa pot merge in judecata cu acordul ce l-am facut. La cine pot sa ma adresez, unde pot intocmi asa un acord, ajutati-ma, va rog, in cauza data nu am un avocat, in judecata sunt aparat doar de procuror. Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Vadim,
De fapt Acordul de împăcare între bănuit/învinuit/inculpat și partea vătămată este un act de produce efecte juridice doar între aceste 2 părți.
Încheierea unui acord de împăcare presupune faptul că acuzatul și partea vătămată s-au împăcat și au convenit supra tuturor condițiilor actului de împăcare.

Țin să menționez că încheierea unui... mai detaliat act juridic cu vreo rudă a persoanei acuzate ar putea fi recunoscut nul, în dependență de conținutul actului juridic dat.

20 martie 2018