Acord fotografiere obiect comercial

15 februarie 2021 28

Buna ziua. Reprezint o companie care se ocupa cu reparatia constructiilor comerciale si industriale. Dorim sa plasam in portofoliu pe site si alte resurse web fotografii si informatii generale despre lucrarile realizate, care vor contine imaginea cladirilor la care s-a lucrat si in unele cazuri logoul companiei clientului (nu si imagini ale persoanelor). De asemenea, dorim sa specificam denumirea si logourile companiilor care au beneficiat de serviciile noastre. Din punct de vedere legal, este nevoie sa avem acordul clientului pentru aceasta? Trebuie sa fie in scris, sau e suficient un acord verbal?
Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Ar fi bine să obțineți un acord simplu în scris pentru a evita niște eventuale neînțelegeri or acordul verbal nu-l veți putea proba în caz de necesitate dacă vor apărea divergențe.

16 februarie 2021