Acord la notar privind pensia alimentară pentru copilul minor

18 septembrie 2023 3

Bună! Nu am fost casatorită cu tatăl copilului. Aceasta propune să încheiem un acord la notar în privința pensiei alimentare pentru copilul nostru. Dacă eventual el încalcă asemnea acord, îl voi putea trage la răspundere conform legii? Sau e mai bine, totuși, să mă adresez acum în instanță pentru a stabili pensia alimentară? Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulia Sîrbu
  • Avocat

Buna ziua!
La notar puteti cere acordul să fie investit cu formula executorie, si dacă se va incălca acordul, să fie posibil de depus la executor. In practica sunt clienti care au făcut asa acord, doar că el se respectă acordul si nu am ajuns la executare.
Legea privind procedura notarială, Articolul... mai detaliat 43. (1) La solicitarea părţilor, concomitent cu autentificarea sa, actul notarial, care constată o creanţă certă şi lichidă, poate fi învestit cu formulă executorie. În cazurile expres prevăzute de lege pot fi învestite cu formulă executorie şi alte acte juridice.
(9) Actul notarial învestit cu formulă executorie are putere de titlu executoriu la data exigibilităţii creanţei sau la data indicată în contract. Celelalte acte învestite de notar cu formulă executorie au putere de titlu executoriu în condițiile legii.

În cazul in care o sa aveti intrebari suplimentare, nu ezitați sa apelati la nr. 069574023.

19 septembrie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă tatăl copilului este de acord și aveți o înțelegere comun agreată privind valoarea pensiei e mai simplu de încheiat contractul privind plata pensiei de întreţinere la notar. Prin instanța de judecată va dura mai mult procesul și nu există o certitudine privind mărimea pensiei care o va... mai detaliat stabili instanța în cazul sumelor fixe.
În caz de nerespectare a acestui contract, prin instanța de judecată pot fi încasate sumele restante în condiții generale privind neexecutarea contractuală.
Totodată stabiliți o metodă de plată a banilor ca să puteți în caz de ceva să probați fiecare plată primită sau lipsa plăților cum ar fi transferu bancar sau în cazul transmiterii banilor în numerar să semnați recipisă pentru fiecare plată.

19 septembrie 2023