Acord părinte

18 august 2018 72

Spuneți-mi, vă rog, care este perioada maximă de valabilitate a acordului unui părinte dat celuilalt părinte pentru a scoate copii din țară? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Nu este prevazut un termen limită.
Mai mult ca atât, minorul care are 14 ani poate singur să își aleagă locul de trai.
Codul familiei prevede următoarele:
Articolul 63. Domiciliul copilului minor
(1) În cazul cînd părinţii locuiesc separat, domiciliul copilului care nu a atins vîrsta de 14 ani se determină prin acordul părinţilor.
(2)... mai detaliat Dacă un atare acord lipseşte, domiciliul minorului se stabileşte de către instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de interesele şi părerea copilului (dacă acesta a atins vîrsta de 10 ani). În acest caz, instanţa judecătorească va lua în considerare ataşamentul copilului faţă de fiecare dintre părinţi, faţă de fraţi şi surori, vîrsta copilului, calităţile morale ale părinţilor, relaţiile existente între fiecare părinte şi copil, posibilităţile părinţilor de a crea condiţii adecvate pentru educaţia şi dezvoltarea copilului (îndeletnicirile şi regimul de lucru, condiţiile de trai etc.)
(3) La determinarea domiciliului copilului minor, instanţa judecătoreasă va cere şi avizul autorităţii tutelare teritoriale în a cărei rază teritorială se află domiciliul fiecăruia dintre părinţi.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=286119

18 august 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu exista un termen expres, or aceasta poate fi stabilit la notar dacă periodă depășește termenul de 3 luni in care părintele poate pleca din țară fără acordul celuilalt părinte.

18 august 2018