Acord pentru perfectarea actelor copilului după divorț

14 iunie 2021 147

Buna ziua. Am fost căsătorit și am un copil, care după divorț a rămas sa locuiască cu mama lui. După divorț, fosta soție a luat alt nume de familie, iar fetița a rămas cu numele meu. Acum fosta soție îmi cere acordul pentru a-i face fetiței acte cu scopul de a pleca cu ea cu traiul peste hotare. Evident, eu am anumite reticențe, având în vedere faptul că până acum au fost diverse situații in care ea a intervenit foarte mult in relația mea cu copilul și nu mă lăsa să o văd. Mă îndoiesc că trebuie să-i dau acordul, pentru că dacă pleacă peste hotare, sunt sigur ca fosta soție va face tot posibilul să nu-mi mai văd copilul. întrebarea mea este daca exista vreo modalitate de a-i face copilului aceste acte ca să poată pleca cu mama ei, (nu vreau sa intervin negativ și egoist in viitorul copilului sau sa o despart de mama ei), dar în același timp să am și eu siguranță că voi putea în viitor să-mi văd copilul fără probleme, adică mama fetei la rândul ei sa fie obligată cumva ca în orice circumstanțe să nu ascundă copilul și să poarte răspundere în acest sens. Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Vă recomand să exprimaţi acest acord deoarece este în interesele copilului. Ce ţine de obligaţia mamei, ea trebuie să nu creeze impedimente la întrevederea sau comunicarea cu copilul, mama ar trebui să fie cointeresată în acest sens deoarece copilul cînd are legătură cu ambii părinţi este mai încrezut... mai detaliat în sine, are o dezvoltare psihică şi fizică mai bună. Succese!

16 iunie 2021