Acordarea indemnizatiei ca tanar specialist in pedagogie

12 august 2018 1163

Buna ziua. Sunt fosta absolventa a USM in anul 2016. Pana in prezent nu am lucrat pentru ca am avut copil mic, am nascut pe 15 mai anul 2016 inainte de a apara teza si examenul. Acum pe 15 ies la lucru in calitate de profesoara in mediu rural. As dori sa stiu: beneficiez de indemnizatie de tanar specialist?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Zinaida, am raspuns la o intrebare similara aici: https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/indemnizatie-pentru-tanar-specialist

12 august 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua!
Hotararea Guvernului nr. 802 din 29.10.2015 - http://lex.justice.md/md/361750/
NU face careva exceptii in privinta momentului de angajare, IN CAZUL ABSOLVENTIILOR INSTITUTIILOR DE INVATAMANT SUPERIOR (pct. 5 din Regulament)
Respectiv, consider ca aveti dreptul la indemnizatia de 45 mii de lei, plus compensatii pentru chirie si cheltuieli la serviciile comunale.
Unica... mai detaliat conditie este ca Dvs sa fi fost repartizata de catre Ministerul Educatiei la acea institutie de invatamant din mediul rural. In alt caz, nu veti beneficia de acele indemnizatii.

12 august 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua!
Hotararea Guvernului nr. 802 din 29.10.2015 - http://lex.justice.md/md/361750/
NU face careva exceptii in privinta momentului de angajare, IN CAZUL ABSOLVENTIILOR INSTITUTIILOR DE INVATAMANT SUPERIOR (pct. 5 din Regulament)
Respectiv, consider ca aveti dreptul la indemnizatia de 45 mii de lei, plus compensatii pentru chirie si cheltuieli la serviciile comunale.
Unica conditie... mai detaliat este ca Dvs sa fi fost repartizata de catre Ministerul Educatiei la acea institutie de invatamant din mediul rural. In alt caz, nu veti beneficia de acele indemnizatii.

12 august 2018