Acordul celui de al doilea părinte

24 iunie 2022 45

Bună ziua. Sunt divorțată și vreau să plec cu copilul meu de 11 luni peste hotare la sora mea pe o periodă nederminată. Fostul soț nu dorește să dea acordul. Vreau să-l dau în judecată ca să obțin acest acord prin hotărâre judecătorească. Fostul soț muncește peste hotare și vine foarte rar în Moldova, ne ajută doar cu pensia alimentară în mărime de 800 de lei. Spuneți-mi, vă rog, cât de ușor voi obține prin judecată acrodul necesar? Ce șanse am? Nu aș vrea să mă cheltui ca într-un final să nu pot obține ce am vrut. Vă mulțumesc.

Jurist comments 2

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Ina.

Trebuie să dovediți foarte cert că plecarea peste hotare va avea efect benefic pentru copil. Pentru aceasta trebuie să arătați unde va sta copilul, adresa concretă, o invitație din partea sorei pe cale oficială precum și orice alte acte care să demonstreze că interesele supreme ale copilului vor... mai detaliat fi realizate.

25 iunie 2022
  • Jurisconsult

Buna Ina, eu vă atenționez în baza cărui legi puteți apela în instanță pentru a obține dreptul de a pleca după hotarele țării,când un părinte nu dă acordul la așa ceva. Lega nr. 629 din 09.11.1994 ” Cu privire la ieșirea și intrarea în R. M. ” art.3 al. 5,... mai detaliat unde este stipulat ” prevede în cazul în care unul din părinții copiilor în vârstă până la 18 ani nu acceptă ieșirea acestora din R.M., refuzul se constă în instanța de judecată de drept comun ”.

25 iunie 2022