Acordul parintelui pentru plecare peste hotare

5 martie 2017 728

Sunt divortata si vreau sa plec peste hotare cu copilul minor. Pot sa plec fara acordul tatalui?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Buna ziua! Depinde de scopul calatoriei peste hotare. Regula generala este ca minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal al cărui semnătură se legalizează notarial.... mai detaliat În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie. Legea nu distinge daca reprezentantii legali se afla in casatorie inregistrata sau nu. Deci, pentru o vacanta, tratament, etc. (temporar), nu este necesar sa prezentati Politiei de Frontiera acordul tatalui. În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţământul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţământul acestora, exprimat prin decizia autorităţii tutelare.

7 martie 2017