Acordul tatalui

29 iulie 2019 39

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cum putem sa facem acordul tatalui pentru a iesi din tara. La moment, sotul e plecat si eu cu copilul minor dorim sa plecam la el pe mai mult timp. Nu suntem inscrisi civil! Sau pot sa-i fac pasaport biometric copilului minor fara acordul tatalui? Si de ce acte am nevoie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună

Iată ce prevede legea referitor la ieșirea și intrarea minorului în/de pe teritoriul Republicii Moldova:
Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se... mai detaliat legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

Accesînd link-ul de mai jos găsiți informație referitor la perfectarea pașaportului pentru minor, precum și costurile pentru acest document:
http://asp.gov.md/node/1446

Succes.

30 iulie 2019