Acordul tatălui/acte notar

22 martie 2022 425

Bună ziua. Am divorțat de comun acord. Tatăl copiilor nu îi vizitează, desi este în țară și nu vrea să dea acordul să perfectez actele acestora (pașapoarte MD, acte românești) și nici nu vrea să facă procură pentru a-mi permite sa plec cu copiii în vacanță peste hotare. Ce pot face ca să obțin acordul si toate actele necesare?

Jurist comments 2

  • Avocat

prin judecată.
cu părere de rău altă soluție nu aveți.

23 martie 2022
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Pentru pașaportul biometric nu aveți nevoie de acordul tatălui mai mult ca atât în baza lui veți putea călători cu copilul iarăși fără acordul lui deoarece copilul poate fi însoțit de un singur reprezentant legal atunci când merg la odihna etc.

23 martie 2022