Act de donatie

20 ianuarie 2019 46

Buna ziua! Imi spuneti, va rog, daca o ruda face act de donatiie a unui imobil pe numele unui copil minor (4ani), care este procedura dupa asta? In caz ca dorim sa facem conectarea serviciilor comunale (apa, gaz, lumina) cine poate sa mearga, noi parintii copilului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Tatiana,

După încheierea contractului la notar, trebuie să înregistrați contractul la oficiul cadastral al Agenției Servicii Publice.
De reperfectarea actelor in cazul unui minor sunt responsabili părinții ca fiind reprezentanții lui legali.
Astfel, trebuie sa încheiați contractele de racordare și livrare a gazelor naturale, energiei electrice, apă din nou.
Cel mai probabil... mai detaliat ca aceste contracte vor fi încheiate între unul din părinți și prestatorul de servicii deoarece, prestatorii vor invoca ca copilul este mic, etc. și oricum părinții au grijă de acesta și răspund de acțiunile/ acțiunile și bunurile copilului.

20 ianuarie 2019