Act de donație a cotei-părți din imobil

10 octombrie 2023 3

Bună. Sunt coproprietar al unui apartament, alături de altă persoană. Coproprietarul dorește să facă act de donație a cotei sale părți pe numele meu. Anterior au existat niște sechestre aplicate pe apartamentul vizat din cauza unor datorii de ale mele. Între timp, am achitat datoriile și sechestrele au fost ridicate. Coproprietarul afirmă că pentru a întocmi actul de donație, este nevoie de un certificat de la cadastru care să confirme că apartamentul nu este sub sechestru. Este obligatoriu să obțin acest certificat?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Radu, dacă este obligatoriu prezentarea extrasului asupra bunului imobil către notar, cerințele lui sunt absolut legale.

11 octombrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

parcă conform legislației în vigoare, notarii au acces la registrele de publicitate inclusiv la Registrul Bunurilor Imobile, astfel că notarul la perfectarea contractului de vânzare-cumpărare ar trebui să acceseze acest registru și apoi să autentifice contractul....................dar, este posibil că unii notari nu au perfectat încă accesul la aceste registre de... mai detaliat publicitate și să solicite însăși părților de a prezenta actul de la Agenția Servicii Publice privind înscrierile din Registrul Bunurilor Imobile în privința bunului imobil concret..............întrebați notarul.

11 octombrie 2023