Act de mostenitor pentru teren de constructii

24 august 2020 38

Bună ziua. Unchiul meu care nu a fost căsătorit are o soră (mama mea) și 2 nepoți (fratele si eu). Unchiul a pornit perfectarea actelor pentru a vinde un teren (el nu deținea titlu de proprietate, doar un aviz de la primărie că acel teren ii aparține). Înainte de a ajunge la etapa întregistrarii actelor la Cadastru, el a decedat. Fratele meu a avut grijă de toate cheltuielile funerare. Are el dreptul să continue procedura pentru a intra în posesia acelui teren?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu, cu anumite rezerve acest drept îl dețin doar moștenitori legali de clasă I al unchiului, cei care au acceptat moștenirea sau clasele ulterioare în cazul în care din categoria clasei I defunctul nu are rude.

24 august 2020