Act de stare civila sovietic al tatalui divortat de mama pentru cetatenie romana. E nevoie sau nu?!

5 august 2016 95

Buna ziua. Tatal meu a divortat de mama si e scos si de la viza de resedinta. El are adeverinta de nastere sovieica. Eu vreau sa imi perfectez actele pentru cetatenie romana. Pentru asta e necesar si actul de nastere al tatalui meu. E obligatoriu sa prezint actul de nasterea al tatalui, daca el e divortat de mama si daca actele le fac pe linia mamei si nu pe linia tatalui? Va multumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut,
din cite cunosc, va fi nevoie si de certificatul de nastere al tatalui Dvs.
Va recomand sa accesati www.justconsult.md, sau sa apelati la nr. de telefon 022507787
Veti primi o consultanta mai exacta, in dependenta de situatia Dvs concreta.
Cele bune!

5 august 2016