Acte bunici pentru redobandirea cetateniei romane

3 septembrie 2019 95

Bună ziua. Pentru redobandirea cetateniei conform art. 11, sunt suficiente actele unui singur bunic sau este nevoie si de cele ale celuilalt? Mentionez ca detin certificatul de nastere, deces si casatorie al bunicului.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Regulă generală enunță necesitatea existenței legăturii de rudenie cel puțin cu o persoană care a deținut anterior cetățenie română.
Sigur, la etapa depunerii actelor, ambasada României mai admite solicitări suplimentare, mai rar, dar se întâmplă.

4 septembrie 2019