Acte care confirma calitatea de proprietar al bunului imobil

13 iunie 2024 3

Buna ziua. Ce acte trebuie sa detin in calitate de proprietar al unui bun imobil? Am numai contractul de donatie care a fost inregistrat la cadastru, plus un extras care nu mai este valabil. Alte acte nu gasesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Contractul de donaţie înregistrat la cadastru, este actul ce atestă dreptul de proprietate. Deja dacă o să doriţi să înstrăinaţi acest bun, veţi solicita un extras din registrul bunurilor imobile.

14 iunie 2024