Acte falsificate

27 martie 2019 26

Salut! Asa o intrebare: am cumparat o masina de la o companie de leasing. In acte scrie ca masina este din 2015, dar la un mic control pentru niste piese am constatat ca de fapt masina este fabricata in 2013. Pot sa fac ceva in privinta faptului ca m-au mintit?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Gicu,

În cazul în care actele automobilului difera de datele de identificare/producere ale autoturismului mai bine efectuați o expertiza pentru a va asigura că alte date nu au fost modificate.
Astfel, dacă ați fost dus în eroare cu privire la caracteristicile autoturismului ați putea solicita restituirea banilor sau reducerea prețului.
Totodată, dacă... mai detaliat se confirma ca datele de identificare ale autoturismului difera de cele din acte s-ar putea sa aveți dificultăți în viitor în legătură cu înstrăinarea și reinregistarea automobilului.

Succes.

27 martie 2019