Acte mostenire

1 martie 2019 99

Buna ziua! Pentru a intra in drepturi de mostenire, se cere certificatul de nastere al persoanei decedate. Toate actele, inclusiv cele pe imobil sunt cu acelasi prenume, doar in certificatul de nastere este gresita o litera. La oficiul starii civile nu putem schimba certificatul de nastere al persoanei decedate. Care e procedura in continuare, spuneti-ne, va rog?

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Notarul cere cerificatul de naștere? De regula nu se solicită așa act. Prin ce se motivează necesitatea?

Pentru a introduce modificări, exista procedură judiciară suna cam așa
j) constatarea inexactităţii înscrierilor în registrele de stare civilă

Articolul 331. Depunerea cererii
(1) Instanţa judecătorească examinează... mai detaliat cauzele privind constatarea inexactităţii înscrierilor în registrele de stare civilă conform prevederilor prezentului capitol dacă, în lipsa unui litigiu de drept şi în lipsa actelor doveditoare, organele de stare civilă sînt în imposibilitate să modifice înscrierile din registrele de stare civilă.

1 martie 2019

Buna ziua. Da, notarul cere certificatul de nastere. Imi puteti va rog oferi informatie sau lista actelor necesare depunerii cererii mostenire?Multumesc anticipat.

4 martie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
De regulă:
Certificat deces,
Certificat privind ultim loc de domiciliu a decedatului
Certificate de naștere copii moștenitori(pentru a proba legatura de rudenie)
Certificat casatorie pentru tata
Buletine
Extras și evaluare cadastrale
Acte ce confirma dreptul de proprietate asupra apartamentului
Posibil certificat privind participanții la privatizare

Posibil și acte acte, dacă notarul are necesitatea de a confirma careva date,... mai detaliat totul ține de situație, din intrebare nu reiese alte necesități, totuși solicitați notarului sa va explice necesitatea acestui certifica de naștere.

4 martie 2019

MULTUMESC MULT, INCERC SA VORBESC CU NOTARUL.

5 martie 2019