Acte necesare pentru a dona un teren agricol

17 noiembrie 2023 2

Bună ziua. De ce acte avem nevoie pentru a dona un teren agricol? Dacă terenul este înregistrat pe numele mamei, ambii părinți trebuie să se prezinte la notar?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Pentru donaţie este necesar:
1. Buletin de identitate a donatarului şi donatorului.
2. actul în baza căruia a fost dobândit dreptul de proprietate asupra terenului ( titlu, contract, etc.)
3. Extras din registrul bunurilor imobile.
4. Certificat cu privire la valoarea bunului imobil.
5. Certificat de naştere al donatarului.

referitor la necesitatea prezentării ambilor părinţi... mai detaliat la notar, depinde de faptul cum a fost dobândit dreptul de proprietate asupra acestui teren.
Dacă a fost dobândit de mama până la căsătorie sau dacă a fost dobândit prin moştenire sau cu titlu gratuit în timpul căsătoriei atunci doar ea trebuie să meargă la notar, în celelalte cazuri va trebui ambii să meargă la notar.

18 noiembrie 2023