Acte necesare pentru pensia alimentara

2 martie 2018 956

Vreau sa stiu ce acte imi trebuiesc pentru a da fostul sot la pensia alimentala.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,
Conform art. 74, al. 2-3, Codul Familiei:
Modul de plată a pensiei de întreţinere (pensie alimentară) se determină în baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă. Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor,... mai detaliat pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi, a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare teritoriale.
Deci, dacă tatăl refuză să participe la întreţinerea copilului benevol, Dvs. trebuie să vă adresaţi în instanţa de judecată şi să depuneţi o cerere cu privire la încasarea pensiei de întreţinere. Cererea cu privire la încasarea pensiei de întreţinere a copilului se poate înainta instanţei de judecată de la domiciliul persoanei ce datorează întreţinerea (tatăl) sau la domciliul persoanei care se adresează instanței. Persoanele care se adresează instanţei de judecată cu cereri privind plata pensiei de întreţinere sunt scutite de taxa de stat. Pentru înaintarea cererii Dvs. aveţi nevoie de serviciile unui avocat, în acest sens vă puteţi adresa Oficiului Teritorial al Consiliului Naţional Pentru Asistanţa Juridică Garntată de Stat, care va desemna un avocat achitat de stat.
Mai multe detalii găsiţi aici: http://www.cnajgs.md/ro/news

2 martie 2018