Acte necesare pentru vanzarea unui garaj

27 martie 2019 558

Buna ziua. Vreau sa vand un garaj si vroiam sa intreb daca e obligatoriu sa iau de la cadastru extrasul din registru si evaluarea sau notarii au acces la aceste date fara ca sa le scot eu personal de la oficiul cadastral? Eu sunt coproprietar la 1/2 cota parte din acest garaj si respectiv mama mea detine cealaltă 1/2 cotă parte. Mama e plecată peste hotare, insa mi-a făcut procura generală la consulat, cu drept de vanzare a acestui garaj. Ce acte mai sunt necesare pentru a perfecta contractul de vanzare-cumpărare la notar? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Ecaterina,

Dvs trebuie sa obțineți extrasul și certificatul privind valoarea de la oficiul cadastral.
La fel, este necesar sa aveți și actul juridic în baza căruia ați devenit coproprietari.

Pentru mai multe detalii va adresați în prealabil la notarul care urmează sa autentifice notarial contractul de vânzare-cumpărare.
Totodată, sa aveți asupra Dvs buletinul... mai detaliat de identitate valabil.

27 martie 2019