Acte pentru depunerea cererii de înregistrare a căsătoriei

18 ianuarie 2021 34

Buna ziua. Vrem sa depunem cerere pentru înregistrarea căsătoriei. Problema este ca am pierdut certificatul de naștere. Avem nevoie de acesta la depunerea cererii amintite sau e suficient buletinul? Mulțumesc!

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua Elena.

Da, este obligatoriu prezentarea certificatului de naștere întrucât datele din acesta, vor fi înscrise în declarația de căsătorie.

Mai multe detalii despre înregistrarea căsătoriei poți găsi aici: https://servicii.gov.md/ServiceDetails.aspx?id=6eb5cf1d-8bcb-49e6-b7ee-b0487019c504

Mult succes!

18 ianuarie 2021