Acte pentru eliberarea licentei pentru servicii transport

23 mai 2018 215

Bună ziua. Spuneti-mi, va rog frumos, cum sa procedez in urmatoarea situatie. Am inregistrat o mica firma de prestare a serviciilor de transport national de marfuri, iar acum avem nevoie de licenta A.N.T.A. Pentru eliberarea acesteia, printre actele necesare, e nevoie sa aratam si o adresa de activitate (ea coincide cu adresa juridica a firmei, adica domiciliul). As vrea sa stiu ce fel de contract este necesar sa inchei intre mine ca proprietar al terenului dat (actele pentru locuinta inca nu-s finalizate, dar am contractul de cumparare al terenului) si firma pe care am fondat-o? Ma intereseaza daca as putea sa inchei un contract de comodat, sau numai de locatiune, pentru a-l prezenta la A.N.T.A. E necesara autentificarea notariala? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
În genere, atît timp cît este înregistrată adresa persoanei juridice, se consideră că este aprobată și admisă. În continuare poți să ai la bază contract de comodat sau de locațiune de formă simplă, ne este obligatoriu autentificarea notarială.
Urmează să ții cont că în cazul contractului de locațiune, dacă acesta este... mai detaliat întocmit pentru o perioada ce depășește 3 ani, cei de la ANTA o să ceară înregistrarea lui la cadastru. Așa că poți înscrie termenul contractului că fiind de 2 ani 11 luni.

23 mai 2018
Rodica Bivol

Vă sunt foarte recunoscătoare pentru răspunsul primit. Sincere mulțumiri pentru receptivitate

23 mai 2018