Acte pentru vanzarea fructelor si legumelor?

21 iunie 2021 580

Buna ziua. Vreau sa deschid o taraba/ghereta/magazin (in dependenta de localul pe care il gasesc) cu vanzarea de fructe si legume. Ce documente trebuie sa am pentru a activa fara probleme? Pot activa ca persoana fizica sau juridica?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Vă adresați la dministrația publică locală (primărie),pentru a solicita eliberarea unei autorizații de funcționare, posibil va fi cazul să mai obțineți cîte ceva acte, în special contractul de locațiune a spațiului sau de proprietate asupra acestuia.
În final autorizația de funcționare este actul de bază, pentru a obține, o să fiț... mai detaliat informați de actele subsegvente.

22 iunie 2021