Actele de stare civilă din Transnistria

15 iulie 2016 97

Este necesară copia din jurnalul de nașteri din Transnistria la redobândirea cetățeniei române sau poate fi utilizat extrasul certificatului de naștere în acest sens? Mai ales în cazul în care cetățenia română se redobândește pe baza soțului persoanei care s-a născut în Transnistria (ambii sunt bunici ai persoanei care vrea să-și redobândească cetățenia română), iar de la organul respectiv din regiunea de peste Nistru i s-a putut elibera doar extrasul certificatului de naștere și nu mai mult.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Cred că ar fi indicat să consultați direct pagina web www.justconsult.md. Si sa apelati la telefonul 022507787

15 iulie 2016