Actele necesare pentru un minor?!

15 ianuarie 2018 177

Buna ziua! Care acte sint necesare pentru a pleca in Europa (in vizita) pentru un minor (15 ani)? Minorul are pașaport biometric, insa parintii sint divortati, minorul este cu mama. Este necesar si acordul tatalui sau doar al mamei?! Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
Copii minori au dreptul de a ieşi/a intra în Republica Moldova fiind însoţiţi de către unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat printr-o declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial.
În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, impreună cu... mai detaliat părintele cu care i-a fost stabilit domiciliul, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie al celuilalt părinte, al cărui semnătură se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.

Astfel, dacă intenționați să luați copilul doar într-o vizită, este suficient ca Dvs. să-l însoțiți, fară a fi necesar acordul tatălui, iar dacă scopul este stabilirea domiciliului în străinătate cu mama este necesar acordul tatălui.

15 ianuarie 2018

Multumesc!!!
Raspuns rapid si pe intelesul tuturor!

15 ianuarie 2018