Actiune civila in regres

28 iulie 2018 118

Compania de asigurari cere sa-i restitui suma achitata pagubitului in urma accidentului rutier, deoarece la momentul accidentului nu aveam revizia tehnica valabila. Suma este mare. Am vreo sansa sa castig acest proces? Cineva a cistigat asa gen de proces?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Din păcate, este imposibil de a interveni, condițiile legii prevăd expres că compania de asigurari are temei de regres în cazul în care nu revizia tehnică este expirată.
Chiar și încercî d careva acțiuni, compania face interpelare la registrul unde sunt înscrise date deapre automibile cît și valabilitatea reviziei. Din... mai detaliat pacate nu sunt șanse, plis se vor mări cheltuielile în caz de acțiune în judecată.
Cel mai bine conveniți cu compania la un acord de eșalonare a plații.

29 iulie 2018
Sergiu Costin
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Pot sa va comunic ca au sanse de castig, doar ca este necesar sa aflam circumstantele accidentului, pe e-mail poti sa imi scrii si sa vedem actele de la politie.

2 august 2018