Acțiuni ilegale ale executorului judecatoresc

13 august 2019 55

Buna ziua. Executorul judecatoresc retine din salariul meu o suma pentru o datorie. Are dreptul sa retina si din salariul sotiei, daca ea nu este fidejusor la creditul meu. Cu toate acestea, executorul judecatoresc a trimis notificari bancilor sa blocheze cardul salarial al sotiei. Unde se poate de adresat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Responsabil sunteți doar dumneavoastră, puteți răspunde cu bunurile personale sau cota parte din bunurile obținute în căsătorie.
Ce sa dispus prin hotărârea de încasare a sumei? Încasarea doar a dumneavoastră?
In asemenea caz, soția nu poate suporta consecințe.
Pentru plîngere:
Uniunea executorilor judecătorești unei.md
și ministerul justiției.

13 august 2019