Acțiunile colectorilor

1 februarie 2023 80

Bună ziua. Au dreptul colectorii la etapa prejudiciară să facă vizite la domiciliul debitorilor? Dacă asemenea acțiuni nu sunt legale, care este actul care le interzice? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Alexandru,

O asemenea profesie ca ”colector” nu este reglementată de legislația RM. Unicul cadru de conduită acestor reprezentanți sunt codurile de etică interne (dacă sunt elaborate în cadrul companiei).

La general, în cazul dat sunt aplicabile normele juridice generale (Cod Civil, Cod Contravențional, Cod Penal, Constituția). Dacă prin acțiunile... mai detaliat întreprinse de colectori considerați că v-au fost încălcate careva drepturi, atunci vă puteți adresa la poliție cu o plângere.

Vizitele la domiciliu pot avea doar scop informativ, dacă ei încearcă să vă intimideze, vă amenință, se comportă agresiv, atunci chemați poliția. În cazul dat sunt aplicabile normele din Codul Contravențional sau Penal după caz. Depinde de gravitatea acțiunilor.

2 februarie 2023
  • Jurisconsult

Buna Alexandru, eu vă orientezi dacă o să mai aibă loc așa ceva, apelați la telefonul 112, se prezintă grupa operativă, la care o să depunieți o cerere de tragerea la răspundere administrativ sau penal.

2 februarie 2023