Acțiunile creditorilor/executorilor

23 martie 2023 266

Bună ziua. Am probleme cu rambursarea unui credit. Astăzi pe rețelele de socializare, pe profilurile rudelor a fost postată poza mea, cu următorul text: ”(Prenumele, numele meu), Sunteți căutat de către Direcția de Executare Silită! Apelați de urgență pentru soluționarea pe cale amiabilă a litigiului de încasare a datoriei apărute.” Spuneți-mi, vă rog, sunt legale astfel de acțiuni ale creditorilor/executorilor?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Nu sunt legale. Este încălcat și dreptul la viața privată.

24 martie 2023