Acțiunile creditorului

15 noiembrie 2023 3

Bună ziua. Fratele are mai multe credite pe care nu le-a rambursat. Astăzi creditorul (companie nebancară) a telefonat-o pe mama și i-a spus că vin să-i pună sechestru pe partea lui din casă și pe alte bunuri. Are dreptul creditorul să facă așa ceva, dacă fratele nu are nici un bun imobil cumpărat?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Nu are creditorul asemenea drepturi.

15 noiembrie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Astfel de acțiuni pot fi întreprinse doar de un executor judecătoresc în cadrul unei proceduri de executare

15 noiembrie 2023