Actiunile executorului

23 mai 2023 45

Buna ziua. Am primit (pe 15 mai 2023) o notificare de la executorul judecatoresc prin care am fost anuntata ca am la dispozitie 15 zile ca sa achit suma de 2.310 lei. Cu toate acestea, pe 19 mai cardul de salariu mi-a fost blocat. In acea notificare scria sa ma prezint pe 15 mai la executor, dar acest lucru nu a fost posibil pentru ca am primit-o abia pe 15 mai seara. Am sunat imediat executorul ca sa aflu detalii, dar nu mi-a raspuns. Am dat de el abia dupa ce mi-a fost blocat cardul si acesta sustine ca totul este corect. Sunt legale actiunile executorului. Ce pot face in aceasta situatie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Nu sunt legale acțiunile executorului dar din păcate, pînă o să contestați acțiunile eacestuia, vor expira cele 15 zile și chiar dacă va fi dispus prin hotărîrea judecătorească că urmează a fi ridicat sechestru, executorul la acel moment va avea dreptul să mențină acest sechestru pe contul dumneavoastră.
Pentru a nu... mai detaliat avea mai multe bătăi de cap, achitați datoria și taxa de executare 80 lei pentru arhivare, 500 lei onorariu executorului, iar dacă va cere bani și pentru că a aplicat sechestru atunci puteți scrie o plîngere pe acesta la UNEJ.

24 mai 2023